Badanie moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w laboratoriach na całym świecie. Obejmuje ono ocenę cech fizycznych, chemicznych i badanie elementów tak zwanego osadu moczu.
- BADANIE OGÓLNE MOCZU:
- Do badań rutynowych należy oddać pierwszy mocz poranny („po nocy”) do pojemnika jednorazowego użytku (dostępny w aptece). Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię i nazwisko oraz data urodzenia).
- Przed oddaniem moczu należy umyć ręce, a następnie okolice krocza i zewnętrzne narządy moczowo – płciowe.
- Pierwszą porcje moczu należy odrzucić (oddać do toalety), a następny środkowy strumień, nie przerywając oddawania moczu, oddać do uprzednio przygotowanego pojemnika. Zbiera się około 50-100 ml moczu.
- Następnie należy pojemnik szczelnie zamknąć.
- Mocz dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, najlepiej w ciągu 1 godziny od pobrania.
- MOCZ DO BADANIA MIKROBIOLOGICZNEGO (POSIEW MOCZU):
- Do badań należy oddać mocz poranny do jałowego pojemnika jednorazowego użytku (dostępny w aptece). Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię i nazwisko oraz data urodzenia).
- Przed oddaniem moczu należy umyć ręce i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem.
- Umyć okolicę ujścia cewki moczowej: Kobiety – okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, Mężczyźni – żołądź po odsunięciu napletka. Nie wycierać.
- Otworzyć jałowy pojemnik nie dotykając jego brzegów i wewnętrznych powierzchni.
- Rozpocząć oddawanie moczu do toalety i nie przerywając, podstawić pod strumień moczu pojemnik. Zebrać ok. 50 ml moczu, pojemnik zakręcić.
- Mocz należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej, do tego czasu przechowywać w lodówce.
- Nieprzestrzeganie zasad pobierania, przechowywania i transportu moczu na posiew może spowodować jego zanieczyszczenie, w konsekwencji nieprawidłowe leczenie lub konieczność powtórnego badania.
UWAGA:
MOCZ na badanie ogólne moczu i posiew moczu dostarczać w ODDZIELNYCH POJEMNIKACH.
Do Laboratorium NIE WOLNO PRZYNOSIĆ MOCZU W POJEMNIKACH ZASTĘPCZYCH (po kremach, dżemach, lekach, sokach, itp.)!