Implanty są idealną metodą dla aktywnych seksualnie kobiet, potrzebujących stałej, długotrwałej i skutecznej metody antykoncepcyjnej, które decyzję o dziecku chcą odroczyć na 2-3 lata lub zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletek, lub u których przy przyjmowaniu DTA wystąpiły działania niepożądane związane z estrogenami.
Na polskim rynku z implantów dostępny jest jedynie IMPLANON, który wszczepia się na okres 3 lat.
Implanty zawierają powoli uwalniający się progestagen, wszczepiane są pod skórę w górnej części ramienia, ręki niedominującej. Implant uwalnia hormon, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Czas działania implantów wynosi do 3lat. Implant można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna istnieje od momentu wszczepienia implantu, jeżeli ten zostaje wszczepiony w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu menstruacyjnego, natomiast gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 3 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Implanty działają na trzy sposoby:
- hamują owulacje (progestagen hamuje niezbędny do jajeczkowania wyrzut lutropiny),
- zagęszczają śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę
- hamują cykliczne dojrzewanie endometrium (prowadzące do jego zaniku), które uniemożliwia implantację zarodka, gdyby doszło jednak do zapłodnienia.
W związku z tym, że implanty zawierają jedynie progestagen mogą być stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Implanty są również odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią, progestageny zawarte w implancie nie wpływają na ilość i jakość pokarmu, nie wpływają również na rozwój dziecka. Implant można wszczepić zaraz po porodzie.
Implanon składa się z pojedynczego, elastycznego pręcika o długości 4 cm i średnicy 2 mm. Implanon hamuje jajeczkowanie przez 2,5 roku i zapewnia ochronę antykoncepcyjną przynajmniej przez 3 lata. W przypadku Implanonu masa ciała nie wpływa na stężenie hormonu, implant ten jest odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym dla osób otyłych.
Działania niepożądane:
- nieregularne krwawienia, zwłaszcza w pierwszym roku stosowania,
- bóle głowy,
- trądzik,
- tkliwość piersi,
- nadmierna pigmentacja skóry nad implantem,
- uczucie niepokoju,
- mlekotok.
Implanty nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak zakażenie wirusem opryszczki, ludzkim wirusem brodawczaka, HIV, rzeżączką, chlamydiozą.
Bezwzględne przeciwwskazania do stosowania implantów:
- zakrzepowe zapalenie żył lub żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ);
- Ostra choroba wątroby;
- guzy wątroby (niezłośliwe i złośliwe);
- rak sutka lub jego podejrzenie;
- krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie;
- ciężka nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu.
Bardzo szybko po odstawieniu metody (implant można usunąć w dowolnym momencie) następuje powrót płodności. Czas stosowania implantu nie wpływa również na liczbę ciąż i ich przebieg.
Metoda jest bardzo skuteczna, wskaźnik Pearla wynosi 0,01 – 0,06.
Film instruktażowy ->https://www.youtube.com/watch?v=ug7q_1RUMio