Wyróżnia się dwa zasadnicze wskazania do przeprowadzenia zabiegów na szyjce macicy. Pierwszym z nich jest leczenie nadżerek i zmian przednowotworowych w części pochwowej, drugim z kolei działanie w rozpoznaniu raka i stanów przedrakowych szyjki.
Operacje szyjki macicy – rodzaje
- ELEKTROKOAGULACJA – zabieg polega na wypaleniu zdiagnozowanej nadżerki za pomocą elektrokoagulatora – narzędzia zakończonego kulką, którą przykłada się do powierzchni podlegające wypaleniu.
- KRIOTERAPIA – stosuje się w leczeniu zmian powierzchownych. Istotą zabiegu jest wymrożenie usuwanej zmiany chorobowej przy pomocy aparatu wyposażonego w specjalną sondę i generującego temperaturę-60 st. C. Zaleca się powtórzenie trwającego ok. 2-3 minut wymrażania. W związku z faktem,że zabieg nie pozostawia na szyjce blizn dedykowany jest głównie kobietom planującym ciążę.
Niestety obie te metody nie pozwalają na ocenę mikroskopową , ponieważ nie dostarczają tkanki do badania histopatologicznego.Dlatego niezbędne w przypadku tych zabiegów jest aktualne, prawidłowe badanie cytologiczne.
- POBRANIE WYCINKÓW Z TARCZY CZĘŚCI POCHWOWEJ – w przypadku nieprawidłowych wyników cytologicznych i/lub kolposkopowych wskazana jest weryfikacja badaniem histopatologicznym.W znieczuleniu pobierane zostają wycinki z szyjki oraz próbki z kanału szyjki macicy.
- KONIZACJA – czyli usunięcie części kanału szyjki macicy. Umożliwia ona pobranie dostatecznie obszernego wycinka tkanki do badań histopatologicznych. Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim podejrzenie wczesnego raka szyjki.
- AMPUTACJA SZYJKI MACICY – stanowi jedynie alternatywę wobec kategorycznej negacji przez pacjentkę usunięcia macicy. Wskazaniem są również przypadki wypadania pochwy czy wydłużenie szyjki.
- USUNIĘCIE POLIPA – Polipy widoczne w kanale szyjki o cienkiej szypule i długiej budowy usuwa się metodą ukręcania. W przypadku takiej zmiany zabieg nie skutkuje z reguły krwawieniem.
- NIEWYDOLNOŚĆ SZYJKI MACICY – jest wskazaniem do interwencji u kobiet w okresie ciąży. Zjawisko to jest niebezpieczne dla płodu ze względu na poważne ryzyko przedwczesnego porodu. W tym celu stosuje się krążek zwany pessarium, który zamyka ujście szyjki. Drugim najpowszechniej stosowanym sposobem jest wykonanie szwu metodą McDonalda (tzw. szew okrężny).