W OBECNEJ CHWILI ZAWIESZONE

Kiedy rekonstrukcja jest możliwa?

Po usunięciu piersi można przeprowadzić rekonstrukcję albo jeszcze podczas pierwszej operacji albo bezpośrednio po dalszych krokach leczenia (naświetlania, chemioterapia itp.). Rekonstrukcja piersi zazwyczaj jest przeprowadzana w kilku zabiegach, przede wszystkim w przypadkach, gdy zrekonstruowana ma zostać brodawka sutkowa lub gdy kształt i wielkość odtworzonej piersi mają być dopasowane do piersi zdrowej.

Także kilka lat po amputacji możliwe jest przeprowadzenie operacji rekonstrukcji piersi.

Rekonstrukcja po amputacji piersi – jak przebiega operacja?

Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym. Możliwa jest rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem tkanek własnych lub przy użyciu implantu (poduszeczki z tworzywa sztucznego wypełnionej żelem silikonowym, solą fizjologiczną, roztworem koloidowym lub innym materiałem). W niektórych przypadkach łączy się obie możliwości.

Najlepszą  metodę operacji wybierze lekarz, uwzględniając Pani osobiste preferencje oraz warunki, jak np. stan i wielkość blizny, elastyczność skóry i przeprowadzone wcześniej leczenie poprzez napromieniowanie.

www.jestemchory.pl

Rekonstrukcja po amputacji piersiIstnieją trzy sposoby odtworzenia piersi:

  • z użyciem jedynie endoprotezy – wszczepienie implantu pod skórę lub pod mięsień piersiowy. Ta metoda jest możliwa tylko w przypadku, gdy istnieje wystarczająco dużo elastycznej skóry i tkanki podskórnej
  • z użyciem endoprotezy i tkanek własnych – przesunięcie tkanki tłuszczowej, skóry i mięśni grzbietu w miejsce starego cięcia operacyjnego i utworzenie z nich piersi. W niektórych przypadkach wszczepia się dodatkowo implant

·    

  • z użyciem jedynie tkanek własnych – przemieszczenie tkanki skórnej i tłuszczowej podbrzusza wraz z mięśniami brzucha. Tkanka jest przesuwana pod ścianą jamy brzusznej w górę w miejsce wcześniejszej operacji i formowana w miejscu blizny. Implant nie jest w tym przypadku konieczny. Częściej jednak tkanka pobierana jest z podbrzusza bez mięśni i mikrochirurgicznie łączona z naczyniami ściany klatki piersiowej.

 

 www.jestemchory.pl

 

Rekonstrukcja po amputacji piersi

  • Wszczepienie ekspandera (implantu, który stopniowo zwiększa swoja objętość przez napełnianie), który jest regularnie napełniany i tym samym rozciąga skórę lub mięsień piersiowy. Po kilku miesiącach skóra jest wystarczająco rozciągnięta, dzięki czemu można usunąć ekspander i umieścić docelowy implant. Istnieją także ekspandery, które są wszczepiane na stałe.
  • Wszczepienie implantu pod skórę lub pod mięsień piersiowy. Ta metoda jest możliwa tylko w przypadku gdy istnieje wystarczająco dużo elastycznej skóry i tkanki podskórnej

Rekonstrukcja po amputacji piersi

www.jestemchory.pl

Przy wykorzystaniu przy operacji tkanki własnej na brzuchu , pośladkach i plecach pozostaje blizna w miejscu pobrania.

Brodawka sutkowa jest odtwarzana – często w późniejszym terminie – poprzez odpowiednie uformowanie skóry w najwyższym punkcie zrekonstruowanej piersi. Istnieje tu kilka możliwych zabiegów, by odtworzyć samą brodawkę, a także jej otoczkę.

W niektórych przypadkach do rekonstrukcji brodawki stosuje się tkankę pobraną z wargi sromowej mniejszej lub ze zdrowego sutka. Skóra otaczająca brodawkę (otoczkę brodawki sutkowej) może być odbudowana ze skóry pobranej z wewnętrznej strony uda lub otoczki sutka zdrowej piersi. Możliwe jest także zrobienie tatuażu.

Jeśli zajdzie taka konieczność, wielkość i kształt zdrowej piersi może być dopasowana do zrekonstruowanej piersi podczas tej samej lub dodatkowej operacji.

Przed zamknięciem rany umieszcza się na kilka dni rurki z tworzywa sztucznego (drenaż), by odprowadzić wydzielinę rany.

 

Alternatywy leczenia

Alternatywą dla operacji rekonstrukcji piersi jest noszenie protezy w specjalnym staniku, dzięki czemu zapewniony zostaje naturalny wygląd biustu.

Inną metodą rekonstrukcji jest przeszczep tłuszczu

 (czytaj dalej ->)

 

REJESTRACJA  61 862 20 25

Druki do pobrania