Biopsja gruboigłowa
Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu z piersi w znieczuleniu miejscowym za pomocą igły od trzech do sześciu cienkich wycinków tkankowych średnio o długości 1,5-2 cm. W związku z tym, że pojedyncze preparaty tkanki pobiera się kilkukrotnie, badanie to wymaga kilku wkłuć.
Najczęściej jest wykonywana wtedy, gdy wyniki biopsji cienkoigłowej nie są jednoznaczne.
W przeciwieństwie do BAC, biopsja gruboigłowa pozwala na pobranie większej ilości tkanki, co pozwala na lepsze możliwości oceny pobranych tkanek.
Po około pół roku od wykonania biopsji, pacjentka powinna zrobić kontrolne badanie mammograficzne. Pomimo dobrego lub negatywnego wyniku kobieta powinna kontynuować comiesięczne samobadanie piersi oraz regularnie wykonywać badania obrazowe (USG, mammografia) zgodnie z zaleceniami lekarza, w celu jak najwcześniejszego wykrycia jakiejkolwiek zmiany w gruczole piersiowym.
W Naszej klinice robimy 4 wycinki tkanki.
Biopsję gruboigłową wykonuje się najczęściej pod kontrolą ultrasonografu (rzadziej mammografu). Do badania należy rozebrać się do pasa, a następnie ułożyć na wznak na kozetce. Po dezynfekcji skóry, pod kontrolą ultrasonografu wprowadza się za pomocą cienkiej igły podskórnie i wokół guza środek znieczulający – Lignokainę. Następnie wykonuje się niewielkie nacięcie skóry, które ułatwia wprowadzenie igły biopsyjnej. Całość badania jest niebolesna, najbardziej nieprzyjemnym momentem jest podanie znieczulenia.
Sam zabieg polega na wprowadzeniu igły o średnicy 2,1 mm, która dzięki mechanizmowi spustowemu załączonego urządzenia (nazwanego „pistoletem biopsyjnym”) w ułamku sekundy pobiera wałeczek tkanki z guza piersi.
Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/biopsja-piersi-czyli-precyzyjna-diagnostyka-zmian-w-piersi_34348.html
REJESTRACJA 61 862 20 25