zmniejszanie piersi W OBECNEJ CHWILI ZAWIESZONE

       Zarówno za małe jak i za duże piersi stanowią dyskomfort dla wielu kobiet. Nienaturalnie duże piersi niosą ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych – nadmiernie obciążają kręgosłup i plecy.  Wiele kobiet skarży się na bóle w okolicy kręgosłupa szyjnego, pleców, ramion oraz kończyn górnych. Powodują także deformację kształtu  klatki piersiowej i popiersia. Zmniejszanie zbyt dużych piersi może być wskazane z ortopedycznego punktu wiedzenia.

Operacja zmniejszenia piersi pozwala na zmniejszenie lub całkowite usunięcie bólu. Znikają także problemy skórne wywołane przez opadanie piersi. Wszystko to skutkuje uzyskaniem harmonijnych proporcji ciała, lepszym dopasowaniem ubrań, a przede wszystkim poprawą zdrowia i samopoczucia.  Zabieg ten można również połączyć z modelowaniem piersi.

Co należy uwzględnić przed zabiegiem?

Konsultacja lekarska przed zabiegiem ma przede wszystkim za zadanie określić stan i oczekiwania pacjentki. Oceniana jest elastyczność skóry pacjentki oraz jej ogólny stan zdrowia. Badanie składa się także z kontroli wzrostu, wagi, kształtu klatki piersiowej, umiejscowienie piersi. Pacjentka zobowiązana jest do wykonania badania mammograficznego oraz kompleksowych badań internistycznych. Wskazana jest konsultacja ginekologiczna. Podczas wywiadu lekarskiego pacjentka pytana jest również o przyjmowanie leków antykoagulacyjnych,  zawierających kwas acetylosalicylowy, takich jak np. Aspiryna, Polopiryna, Mironal, Alnagon itd.  Leki te mogły by spowodować zwiększone krwawienie w czasie trwania operacji.

Przed przeprowadzeniem operacji zmniejszenia/ujędrnienia piersi może okazać się konieczne zmniejszenie ewentualnej nadwagi poprzez zastosowanie diety. Jeśli spadek wagi nastąpi dopiero po operacji, może to doprowadzić do ponownego zwiotczenia tkanki piersi, także po ciąży kształt piersi może ulec zmianom. Idealnie byłoby przeprowadzić operację korekcji piersi po zakończeniu planowania rodziny. Nie jest jednak wskazane, by młode pacjentki, które nie zamierzają rodzić w najbliższej przyszłości, zwlekały z operacją przez kilka lat, ponieważ w większości przypadków po operacji zachowana zostaje zdolność karmienia piersią.

Podczas zabiegu próbuje się oczywiści dopasować kształt i wielkość obu piersi, pozostawiając możliwie jak najmniej blizn. Mimo to nie zawsze udaje się je w pełni uniknąć nieprawidłowego ułożenia brodawek sutkowych, różnic w wielkości obu piersi, a także silnego bliznowacenia.

.

Zmniejszanie piersi – Jak przebiega operacja?

Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym. zmniejszanie piersi

Przed zabiegiem piersi zostają dokładnie zmierzone, a późniejszy przebieg nacięć rysuje się na skórze. Na podstawie rysunku usuwa się fragmenty skóry, trzonu gruczołu sutkowego oraz tkanki tłuszczowej pod skórą.

W tzw. klasycznym sposobie operacji powstają okrągła blizna na brzegu otoczki brodawki sutkowej, przebiegająca pionowo blizna między dolnym brzegiem otoczki brodawki sutkowej a fałdem podpiersiowym oraz mniej lub bardziej długa blizna w fałdzie podpiersiowym. Przy tym sposobie pierś przyjmuje swój kształt już bezpośrednio po zabiegu i po zakończeniu gojenia się ran.

Alternatywą jest technika operacyjna pozwalająca na zredukowanie ilości blizn, tzn. uniknięcia łukowatej blizny w fałdzie podpiersiowym. Nadmiar skóry w kierunku pionowym jest usuwany poprzez zmarszczenie skóry. W tym przypadku efekt końcowy widoczny jest dopiero po skurczeniu się skóry po około 6 miesiącach. Technikę tę zaleca się przede wszystkim młodszym pacjentkom, a także w przypadkach nieznacznego zmniejszenia piersi. Mimo to w niektórych przypadkach może okazać się konieczna późniejsza operacja korekcyjna, podczas której nadmiar skóry usuwany jest operacyjnie. Powstaje wówczas krótka pozioma blizna w fałdzie podpiersiowym.

Aby osiągnąć kosmetycznie zadowalający efekt w przypadku dużych, zwiotczałych piersi, konieczne jest przesunięcie opadniętych brodawek sutkowych w ich pierwotne położenie. Niestety nie zawsze udaje się zachować zdolność do karmienia piersią.

W przypadku ekstremalnie dużych piersi zaleca się u starszych pacjentek całkowite usunięcie brodawki sutkowej, a następnie przeszczepienie jej na zmniejszoną pierś. Zanika wtedy zdolność do karmienia piersią. Także wrażliwość na dotyk w brodawce sutkowej zostaje silnie ograniczona.

 Czy możliwe jest rozszerzenie charakteru zabiegu?

W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że podczas operacji wykryty zostanie guz / guzek, który po mikroskopowym (histopatologicznym badaniu przeprowadzonym w czasie trwania operacji może okazać się złośliwy. Lekarz usuwa wówczas guzek i w miarę możliwości kończy operację, by omówić z pacjentką dalsze postępowanie.

czytaj dalej ->

REJESTRACJA  61 862 20 25

dr n. med. Marek Budner

Druki do pobrania